aktualności
Próbownia wystawia Wdowy
Zapraszamy na spektakl do ChDK
dodane przez: admin
ostatnio edytowane: 2017-02-28 23:57:06

W poniedziałek, 13 marca, w godzinach od 17.00 do 18.30, na scenie Chodzieskiego Domu Kultury, mieszczącego się przy ul. Strzeleckiej 15, odbędzie się premierowa inscenizacja miejscowej grupy teatralnej Próbownia. 

Chodziescy artyści zmierzą się z dramatem "Wdowy" napisanym przez Sławomira Mrożka  w Meksyku na początku lat 90. i opublikowany 1992.  Jak podaje Wikipedia, dramat "...był wielokrotnie grywany na deskach polskich teatrów. Między innymi w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrze Mazowieckim w Warszawie, oraz Teatrze Rampa w Warszawie. Akcja dramatu rozgrywa się w nieznanej kawiarni, w której spotykają się dwie wdowy. W trakcie rozmowy dochodzą one do wniosku, że ich zmarli tego samego dnia rano mężowie zginęli pojedynkując się. Okazało się również, że mąż pierwszej wdowy zdradzał ją z drugą wdową, a mąż drugiej wdowy zdradzał ją z pierwszą wdową. Z kolei w drugiej części utworu, bohaterami są dwaj mężczyźni, którzy próbują zająć pierwszy stolik w kawiarni. Osobami łączącymi obie części są kelner oraz Śmierć, przedstawiona jako ubrana na czarno kobieta. Dwie wdowy biorą ją za trzecią wdowę, a mężczyźni adorują ją i opowiadają o zdarzeniach, które miały miejsce w Ogrodzie Zoologicznym. Wdowy zostały napisane przez Mrożka po przebyciu poważnej choroby. Lekkie i humorystyczne podejście do śmierci stanowi odwołanie do kultury meksykańskiej, gdzie tematyka ta podejmowana jest w sztuce zupełnie inaczej, niż w tradycji europejskiej."

Grupa teatralna funkcjonująca w Chodzieży, założona jesienią 2011 roku, kiedy to kilkoro udzielających się w różnych scenicznych wydarzeniach ludzi postanowiło wziąć sprawy we własne ręce i powołać do życia regularny teatr. 

 

 

powrót do strony głównej