o schronisku
Kilka słów o nas

Szkolne Schronisko Młodzieżowe Gontyniec znajduje się na południowym zachodzie Chodzieży. Placówka mieści się w otoczeniu terenów leśnych, niedaleko od trasy krajowej K-11. W najbliższym sąsiedztwie schroniska znajduje się Chodzieski Dom Kultury, amfiteatr miejski, parkingi, punkty gastronomiczne, a także kino Noteć 3D. W odległości około 2 kilometrów położone jest Jezioro Karczewnik ze strzeżonym kąpieliskiem oraz malownicze Jezioro Strzeleckie. Nazwa schroniska jest również nazwą najwyższego szczytu pasma okolicznych wzgórz morenowych - Gontyńca o wysokości 192 m n. p. m. Jest miejsce docelowe licznych rajdów rowerowych i pieszych, w których chętnie biorą udział zarówno mieszkańcy Chodzieży, jak i całej Wielkopolski. Spod schroniska wiodą tam dobrze opisane i oznakowane szlaki turystyczne, prowadzące gęstym lasem, wśród wielu wzgórz, z których roztacza się wspaniały widok okolicę.

 

Nieco historii

Szkolne Schronisko Młodzieżowe Gontyniec w Chodzieży zostało utworozne w roku 1966, a oddane do użytku w lutym roku 1967. Od samego początku, przez prawie 40 lat, mieściło się w specjalnie przeznaczonym na ten cel szkrzydle Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Kochanowskiego 1. Od roku 2013 zostało przeniesione na ulicę Strzelecką 17, do pomieszczeń dawnego Hotelu PTTK.

 

Wikipedia o Wzgózu Gontyniec

Gontyniec (192 m n.p.m.) – kulminacja pasma wzgórz morenowych, położona 5 km na zachód od Chodzieży, będąca najwyższym punktem Pojezierza Wielkopolskiego. Według podań ludowych nazwa wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich, od słowa gontyna – czyli od słowiańskiej budowli sakralnej. Na Gontyniec prowadzą urozmiacone szlaki turystyczne - czerwony i żółty z Chodzieży oraz żółty z Oleśnicy, dokąd dociera linia autobusowa nr 3 MPK Chodzież z chodzieskiego dworca. Na szczycie zlokalizowana jest metalowa przeciwpożarowa wieża obserwacyjna (tzw. dostrzegalnia) o wysokości 34 metrów (niedostępna dla turystów). Gestorem obiektu jest Nadleśnictwo Podanin. Obok czytelne są ślady po starej wieży triangulacyjnej. Okolice Gontyńca charakteryzują się dużymi, jak na Wielkopolskę różnicami wysokości względnych, co przydaje szlakom i ścieżkom w okolicy podgórskiego charakteru. Od odległej o 7 km doliny Noteci Gontyniec jest wyższy o 150 m. Teren porastają lasy liściaste (w tym dąbrowy) i bory mieszane.
 

Linki

piesze szlaki turystyczne
rowerowe szlaki turystyczne